Monday, 7 May 2007

Fairouz

Fairouz

Annemin anısına...

Televizyonun siyah beyaz ve tek kanallı olduğu dönemlerde tanıştım Fairouz ve Ümmü Gülsüm ile... Güneyde oturmanın verdiği avantaj ile Arap televizyonlarını izlerdik annemle... Her ne kadar dillerini bilmesek de, müziğin evrenselliği yakınlaştırırdı bizi onların dünyasına. Saatlerce süren konserlerini büyük bir hayranlıkla izlerdi annem... Özellikle Türkçe'ye uyarlanmış şarkılar söylediği zaman heyecanlanırdım ben. Sözler farklıydı ama müzik bizimdi( ! ) . Çocuk aklımla, bizim şarkılarımızı Arapça'ya uyarlamışlar sanır ve mutlu olurdum. Aslında bunun tam tersi olduğunu öğrendiğimde artık büyümüştüm...

Fairouz, duru güzelliği, yumuşak, hüzünlü ama güçlü sesiyle hayran bırakırdı bizi kendisine...

Asıl adı Nouhad Haddad olan Fairouz( Firuze ), Mardin doğumlu Süryani baba Wadi Haddad ve Lübnanlı anne Liza Alboustani'nin kızları. Doğumu 21 Kasım 1935.
Arap müziğinin Ümmü Gülsüm'den sonra en güçlü sesi kabul ediliyor Fairouz. Şarkı yazarı ve kompozitör olan Rahbani Kardeşler ile tanıştıktan sonra geleneksel Arap müziğini batı formlarıyla yeniden düzenleyerek, adını Arap dünyasının dışında da duyurmaya başlamış ve evrensel bir ses haline gelmiş.
Lübnan ve Beyrut'a olan aşkı ile biliniyor. Lübnan iç savaşı sırasında çok zor günler geçiriyor. Hatta bu savaşa tepki olarak yüzünün hiç gülmediği söylenir.

Birkaç şarkısının bağlantısını veriyorum. Bir dinleyin derim..